Урокът на една тъжна въпросителна

Из "Приказка за въпросителната" - сн. КнижанкаПриказка за въпросителната | Книжката се отличава с оригинално оформление и сюжет. И в нея не става дума за някакви скучни правописни правила, а за житейската философия на препинателните знаци. Приказката разказва за една тъжна въпросителна, която задава въпроси относно собственото си битие...

А смисълът на нейното битие е да пита :)

Главни герои в тази история освен въпросителната са всички препинателнли знаци, които живеят в една “пъстра книжка” - голямото тире, малкото тире, кавичките, запетайката и т.н. Пъстрата книжка е контекстът на тяхната история. Илюстрациите са съвсем самостойни и нямат отношение към сюжета. Това се подчертава и от оформлението на самото книжно тяло, защото от голямата книжка, като че ли е “изрязана” малка книжка с историята на въпросителната, като мъничка тетрадка-дневник между страниците на една голяма шарена книжка. На всяка нова страничка идва нов знак, който дава нов отговор или идея как въпросителната да се справи с тъгата си.

Всеки препинателен знак е представен със свой характер и лице, с разбиране за неговата роля и място в изречението. Освен чрез думите и изреченията, това е изразено и графически чрез самото разположение на текста по страниците.

“Малкото тиренце вдигна рамене:
Аз съм по-заето и от най-заетите, тичам насам-натам да помагам на сричките и думите, които са раз-
делени, но искат да са заедно!”

Кратки изречения и едър шрифт, които са подходящи за самоястоятелно четене от начинаещи читатели. От друга страна историята е подходяща за по-големи деца с интерес към граматиката и пунктоацията в българското изречение, защото разглежда не само правилата за практическата употреба на препинателните знаци, но и смисъла на промените, до които водят. 

Визуалната част от книжката представя картини от различни сезони или от ежедневието на детето, изпълнени с интересна изобразителна техника – като фигури от пластилин.

Из "Приказка за въпросителната" - сн. Книжанка

Книгата е оригинален опит да се разкажат в приказка правилата и смисъла на препинателните знаци. Тя е богата на цветове и настроение, но като че губи от енергията си, като се разделя  в два различни паралелни сюжета – на цветните илюстрации и черно-бялата история на въпросителната, която някак си се е еманципирала от цветната книжка :)

Иначе като качество и изпълнение книжката е изключително сполучлива. Може да бъде полезна като артистично и оригинално помагало на ученици и учители в часовете по български език. Като продължение на темата за препинателните знаци, децата могат да упражнят знанията си, да сътворят книжки за частите на речта  (класовете думи като съществителни имена, прилагателни и т.н.) или за частите на изречението (подлог, сказуамо и т.н.).

Не на последно място читателите на "Приказка за въпросителната" ще научат какво поражда тъгата и как могат да я излекуват, колко е важно да общуват помежду си и да споделят. Също както препинателните знаци живеят заедно в изречението: всеки от тях има своето място и значение в една пъстра книжка, но и не могат да живеят един без друг. Така приказката се превръща в един полезен урок за съвместното съществуване на различните знаци...