Вдън прогледния мрак
автор | Виктор Самуилов
илюстратор | Виктор Паунов
оригинално издание | Златорогъ, 2001, българска
“Вдън прогледния мрак” е сказание за нощни птици. Книжката е отличена с наградата на Дома за детска литература, музей “Ангел Каралийчев” и Министерство на образованието и просветата за принос в детската литература.
от издателя | Мнозина от родителите на днешните малчугани навярно ще си припомнят, че с името на Виктор Самуилов са свързани доста от незабравимите им хлапашки истории, весели щуротии и не чак дотам весели пакости, отразени в книгите му за деца “Безсърдечен грамофон” (1982), “Домашно море” (1983), “Ей така” (1987), “Между нас да си остане” (1989).
Pingu
сериен анимационен филм | Otmar Gutmann | Швейцария 1986
Филмчето представлява интерес поради два важни факта, които го отличават от други популярни серии. Персонажите и декорите са изработени от глина в Trickfilmstudio, а една от причините за големия успех на Pingu по света е, че диалозите са неразбираеми. Това са диалози на “пингвински” (или пък “бебешки” :)
Петсън и Финдъс или как се разсмива самотата
създател | Свен Норквист, Швеция, 1985 г.
Петсън и Финдъс (на шведски: Pettson och Findus) са заедно вече над 20 години. Когато Свен Норквист създава първата книжка от поредицата през 1985 г., едва ли е предполагал, че героите му ще обиколят света. Днес много български деца също ги обичат. Но на какво се дължи световната популярност на иначе толкова типични „скандинавски“ книжки?
Защо къщите избягаха от хората?
De stad die ervandoor ging | Имало едно време един стар град, чиито жители били все сърдити и недоволни. Къщите им се стрували прекалено стари, улиците прекалено тесни... Хората и градът си станали чужди. Налегнала ги тъга. Атмосферата била толкова непоносима, че някой трябвало да се тръгне. Тръгнал си градът.
Как Жабокът преживява зимата
Българските деца не хукват да се пързалят при първия студ с кънки по реката, докато това е най-популярното забавление за холандските деца, стига да има здрав лед (а вода в Холандия, както знаем – колкото щеш). Но пък всички деца от всички краища по света знаят как се правят снежни топки. "Жабокът през зимата" е книга за приятелството и различностите. Такива са повечето книги на холандския илюстратор Макс Велтхаюс от серията за „Кikker-a“...
Глостърският шивач
Историята е за един стар, беден и изморен шивач, който живее със своя котарак. Той шие дрехи за богати хора, но от изрезките, които му остават, прави дрехички и за малките мишки, които обитават както в дома му, така и в ателието му.
В навечерието на Бъдни вечер Глостърският шивач трябва да довърши дрехата на кмет, който ще се жени. Но на шивача не му достигат нито силите, нито нишката, за да ушие илиците на жилетката. Но както знаете Коледа е време за чудеса... Докато той лежи болен и трескав в дома си, някой в неговото ателие шушне и трополи, размахва игли и вдява конци...
Мъдрост и красота от стари времена
Приказки от стари времена | За първи път четох приказка на хърватската писателка Ивана Бърлич Мажуранич в „насипно“ състояние преди няколко години. Приказката не беше „опакована“ в книга, подготвяха я за печат като приложение към списание. Това беше приказката за сестричката Рутвица и братчето Ягленчо. След време издателство Омофор преиздаде и целия сборник „Приказки от стари времена“.
За мен това второ издание на книгата е истинско украшение – и за ума, и за очите. Оригиналните илюстрации на художничката Нели Златева придават на книгата наистина „старинен“ и „приказен“ облик – корицата изглежда като „обкована“, а иззад различните орнаменти се подават образи и символи, които ще срещнете в самите приказки. В началото на всяка приказка ви посреща стилизирана буква – също като красив страж.