За личните и безличните книги
Навремето, когато нахвърлях в главата си какво искам да има или да няма в Книжанка, си бях обещала, че няма да си губя времето да пиша за неща, които не си заслужават или са сбъркани. Мисля, че долу-горе съм си спазила обещанието. Но това че не съм писала не означава, че не съм натрупала негативен опит и впечатления.
И им е дошло време да ги споделя тук. Само да е ясно отсега, че целта на този текст не е да изобличи конкретни заглавия, автори или издателства, нито да рекламира други, а да обърне внимание на някои критерии при избора на книги за деца.
Какъв искам да стана? Азбучник на професиите
Не съм много сигурна дали книжките, чиито страници са разделени на части и могат да се свързват с половинките на други страници, имат точно название. Затова нарекох моите два екземляра: книжки с „разбъркани страници“, защото те наистина са разбъркани :) Всяка срязана страничка трябва да си намери половинката или третинката.
Музей на детската книга
Представете си място, където децата могат да влязат в любимата си приказка и да играят в нeя. Например:
Една голяма Дядова ръкавичка с много прозорчета, която може да събере поне 10 другарчета, със стълбички и вратичка, даже с коминче.
Четящи чудовища
Действието се развива в един холандски първи клас (група 3). До януари месец децата вече трябва да са научили всички букви и да четат двусрични думи. Учат се да четат по система наречена „Veilig leren lezen“ (буквално означава: "Уча се да чета безопасно"), която включва следните направления: техника на четене, спелуване, четене с разбиране, творческо и функционално писане, речник, говорене и слушане, удоволствие от четенето...
Червената ябълка – форми и цветове
Освен с очички и ушички, работата с ръце е още един начин детето да остане с любимата си приказка по-дълго. Изработването на малки книжки по познати вече произведения е творческа дейност подходяща за всяка възраст. Те са предизвикателство не само за въображението, но изискват от по-малките и тренирането на други умения, така необходими за привикване на ръката към писане – като рязането с ножица, лепенето, сгъването... Когато детето е въвлечено в интересен проект, то усвоява нови знания и умения по-лесно и неусетно.
Книга за точките на издателство Funky Books
Една чудесна новина за българските деца и техните родители ни донесе издателство Funky Books – на български вече може да се намери световноизвестната книга на френския илюстратор Hervé Tullet "Un livre". Може да я намерите под заглавието „Натисни точката“. Тази книжка, в която живеят само точки, е обиколила училища и детски градини по цял свят и е любима не само на децата, но и на възрастните. Тя е интерактивно четиво, което предлага едновременно игра, изкуство, пространства, свобода на въображението.
Дакел, не! Или за новия член в семейството на Мечките
автор и илюстратор | Мила Попнеделева-Генова
откъс | Беше студено и мрачно февруарско утро. Снегът не спираше да вали. В уютната си къщичка в гората Мечо, Мама Мечка и Татко Мечка спяха зимния си сън, сгушени на топло под завивките. И тримата сънуваха лятото. Сънуваха как се гонят по зелените полянки, как се смеят, как похапват горски ягодки, как плуват в рекичката – и както си спяха, се усмихваха. Не щеш ли в съня на Мама Мечка заваля дъжд, почна да духа силен вятър, който отнесе шапката й, тя хукна да я гони, спъна се и падна в една локва. Над нея трещяха гръмотевици и Мечка се събуди цялата трепереща, за да установи, че всъщност бурята от съня й се случва вътре в къщата...