Как Барбароните отстояват правото си на дом

Преселването на БарбаронитеПреселването на Барбароните | Анет Тизон & Талас Тейлър

Сигурна съм, че много родители си спомнят любими анимационни серии от детството, а сред тях не може да не е и серията за Татко Барба, излъчвана по БНТ през 80-те години на миналия век. Това време ни изглежда толкова далечно, но истината е, че и до днес се издават книжки от същата поредица. Поне за мен беше много интересно да събера на един рафт една стара, пооръфана книжка, преведена на български и живяла повече от 30 години, и няколко новички и лъскави книжки, излезли през последните години във Франция.

И независимо, че качеството на печата, хартията и цветовете са от две различни епохи, детето не прави тези разлики. В неговите очи – всички истории за Татко Барба са еднакво хубави.

Прочети още...

Омагьосаната зима на един муминтрол


Омагьосана зима - Туве ЯнсонОмагьосана зима | Туве Янсон

За хубавите книги няма сезони, а “Омагьосана зима” е нещо повече от зимна история. Както всички книги на Туве Янсон, тя е пълна с мъдрост и смисъл. И както винаги, когато стане дума за нейните мумински произведения, искам да подчертая, че това е книга за деца, които са пораснали, за да я разбират.

Прочети още...

“Кукувицата”: цветни приказки за сиво ежедневие

"Кукувицата" - по Елин Рахнев, илюстрации и оформление Андрей Кулев, Ася КовановаКукувицата | Животът на "Кукувицата" се ражда на сцената преди десетина години, за да се излее в края на 2012 г. в прекрасно книжно тяло.  Авторът Елин Рахнев е поет и драматург. Затова и страниците ме посрещат с много нежна поезия и живи диалози.

Прочети още...

Из “Таралежчето Черешко”: топла приказка за студено време

Из "Таралежчето Черешко", илюстратор Лиляна ДворяноваТаралежчето Черешко | Приказката “Мечок и мишленце” разказва как Мишката Цеца си намерила топло местенце за спане през зимата и е част от сборника “Таралежчето Черешко” на издателство “Фют”. Избрах да я споделя с вас, защото е кратка, топла и красиво нарисувана.

Сборникът съдържа седем приказки, чиито централни герои са различни животинчета, но това, което ги свързва е Приятелството. Например приказката “Таралежчето Черешко” е за това как започва приятелството; приказката “Мечок и Мишленце” е за приятелството в нужда; приказката “Хвърчи, хвърчи, хвърчило!” е за съработничеството и чистите сърца... Текстовете са много поетични и пълни с идеи за доброто и радостта от това да го споделяш с другите.

Прочети още...

Дракончето Поли и надеждата

Дракончето ПолиДракончето Поли | Надето е почти на 12 години и трябва да поеме такава голяма отговорност като наглеждането на едно малко драконче на около 4-5 години, дълго колкото редица чинове в класната стая. Но защо се налага това?

Светът на драконите е застрашен от света на човеците, заради тяхната алчност и омраза. Майката Драконка е затрупана в една далечна пещера и таткото Дракон трябва да я спаси. Но преди да замине, трябва да намери бавачка на драконовското дете, докато се завърнат родителите. И най-голямата надежда да намери подходящо същество е при човеците.

Прочети още...

По-тъмно, най-тъмно, вдън прогледния мрак

Вдън прогледния мракВдън прогледния мрак | Не е книга за вампири, нито за вещици или други тъмни и страшни ужасии, а за най-съкровената мечта на един Бухал – да бъде вечна нощ.

Бухалите, както знаем, са нощни птици. Те спят през деня, а вечер вършат всичко, което обичат. А Бухалът, измислен от Виктор Самуилов и нарисуван от Виктор Паунов, е страстен здездоброец. За такова хоби най-подходящото време, разбира се, е нощта. Тя обаче е прекалено къса, за да може Бухалът да направи необходимите астрономически наблюдения и да довърши големия си научен труд. Той е готов на всичко, за да осъществи амбициозните си планове. Единственото обаче, което му пречи, да заживее в пълен мрак, е студът. Защото най-дългата полярна нощ се случва не къде да е, а в Арктика. А там Бухали не живеят, защото не оцеляват :)

Прочети още...

Приказка... за майстора на кукли със сърца

ПриказкаТази Приказка е една от най-празничните, въпреки че в нея няма да срещнете нито едно от познатите ни Коледни клишета – за дядо Коледа, за чувала с подаръци, шейните с елените и т.н.

Тази приказка е даже тъжна, но аз изпитвам потребност да я чета и да разказвам за нея. Защото е важна. Приказки като тази са повод да се замислим за истинския смисъл на празниците ни.

Прочети още...