Медия възпитание на деца между 13 и 16 години
- Детайли
- Категория: Четенето
- 21 Януари 2014
- От Серафима
Този текст е преведен на български с разрешението на редакцията на Mediaopvoeding.nl и тук може да го видите в оригинал
Развитие на децата между 13 и 16 години
Тук ще намерите обобщена информация за най-важните особености от развитието на децата между 13 и 16 години и кое се счита за "нормално" по отношение на медиите в тази възраст.
Какво виждат и с какво си играят
- Децата в пубертета обичат да гледат чуждестранни драматични сериали, романтични филми или екшъни.
- Книги, филми и игри със свръхестествени елементи или ужаси са изключително популярни.
- Толк шоута и реалити шоута спадат също в графата „любими“.
- Реалити програмите на MTV са също много интересни в този период – те дават възможност на децата да надзърнат в света на други деца като тях, които обаче идват от различна социална среда или от други краища на земята.
- В този период децата често ходят на кино с приятели.
- Често използват интернет да намират и слушат музика, докато пишат домашните си.
- Децата в тази възраст получават и първия си собствен компютър или лаптоп – вторият им позволява да не се затварят в стаята си, за да използват интернет, но да ползват безжичния интернет навсякъде в къщата.
- Голяма част от децата носят лаптопа или таблета си в училище.
- Сърфирането в интернет е вече ежедневно занимание. Facebook и Twitter са изключително популярни за социалните контакти, WhatsApp придобива все по-голямо значение.
- YouTube също се използва ежедневно – интересни филмчета се изпращат и препращат многократно.
Какво обичат да четат
- Децата в пубертета и особено момичетата харесват книги със сложни социални отношения, чиклит или вълнуващи авантюристични разкази. Трилъри или книги, които описват опасни ситуации или актуални теми от случващото се в обществото (дрога, ухажьори, секс) се радват на голяма популярност.
- Повечето от тийнейджърите развиват ясно подчертан собствен вкус, към който се придържат.
- Наблюдават се големи различия във вкуса и усвояването на книгите от децата – докато едни не четат почти никакви книги или само „ако се налага“ (за училище), то други развиват изключителен интерес към четенето.
- Повечето тийнейджъри предпочитат да утоляват жаждата си за вълнения и силни усещания във и чрез интернет, филми и игри отколкото с четене на книги.
Медийно развитие
- Момчетата обичат да играят игри повече от момичетата (най-вече защото изборът и разнообразието на игри за момчета е по-голям).
- Много от децата в тази възраст определят сами какво да търсят чрез медията. Много от родителите обаче все още следят как и с какви цели децата им използват медията.
- Медията е също важна тема на разговор сред подрастващите – идоли от света на спорта и музиката се превръщат в примери на подражание.
- Те разбират и знаят, че медията е продукт на „човешка дейност“, но все още не могат да погледнат критически и да определят дали информацията е достоверна или не. Намирането на информация чрез търсачки като Google не винаги довежда до желания резултат – сензации от различни толк шоута и таблоиди, достъпни в интернет се приемат за напълно надеждни, каквито те често не са.
- Децата в тази възраст провяват прекален интерес именно към сензации и истории с напрежение, тъй като са в търсене на граници.
- Те търсят съвсем съзнателно и лесно намират, ако това е целта им, предавания и уеб сайтове с ясно изразена сексуална тематика.
- Тийнейджърите с лекота качват и споделят филмчета в интернет и създават собствени сайтове.
- Онлайн игри, в които се взима страна на определена гилдия или „клан“, са изключително привлекателни (такава е например World of Warcraft).
- Много от децата са в състояние да гледат неограничено количество филми в YouTube – от филмчета за игри до направи-си-сам филмчета за това как се нанася грим например...
Социална медия
- Тийнейджърите използват много активно социалната медия, чрез която се свързват и комуникират с приятели, познати от училище или спортната зала.
- Много подрастващи превръщат разширяването на „социалната си мрежа“ в интернет във вид спорт. Поради тази причина приятелите се групират в две различни категории – „директни“ приятели и „приятели на приятели“, но към тях се добавят и всевъзможни по-малко познати или „непознати приятели“.
- Момичетата използват по-активно медии като Skype, FaceTime, Instagram, WhatsApp, Twitter, Facebook и др., за да могат да си „бъбрят“ с другите. Голямо внимание се обръща на съответния „профил“ в определения сайт и какви са реакциите на другите (одобрения, неодобрения, коментари), което се възприема като доказване на това кои и какви са те или биха искали да бъдат.
- Момчетата предпочитат да комуникират помежду си посредством сайтовете за игри. Този тип комуникация се възприема като вид експериментално поле и изпитване на реакциите и чувствата (такова е например чувството на отвращение при убийства, радост след обща победа или разочарование при загуба). В игрите всичко се случва много по-бързо отколкото в реалния живот, те в много случаи са и много по-брутални.
превод | Серафима Китанова
Поредица Медия възпитание включва следните възрастови групи:
0-3 години
4-6 години
7-9 години
10-12 години